Przyjęcie dziecka do przedszkola jest dla rodziców wielką radością. Jest to również moment, w którym rodzice zastanawiają się jak przygotować swoją pociechę do pójścia do przedszkola, jak z nią rozmawiać o czekających je w życiu zmianach i  jak poradzi sobie ona z rozstaniem w pierwszych dniach, jak zareagować na płacz dziecka i czy można            go uniknąć?
Aby zmniejszyć niepokój rodziców i dzieci warto przygotować się do nowej sytuacji wiele miesięcy wcześniej, czyli od momentu dostania się do wybranego przedszkola.

Drodzy Rodzice aby jak najlepiej przygotować dziecko na pójście do przedszkola, dobrze jest:

  • Okazać radość przy dziecku ,że zostało przyjęte do przedszkola. Jeśli z zaufaniem obdarzycie to miejsce, tym mniej będzie w dziecku niepewności wywołującej lęk, który nieświadomie możecie przekazać dziecku. Nigdy nie straszcie dziecka przedszkolem, ponieważ będzie bało się tam chodzić  i przebywać.
  • Stwarzajcie wiele sytuacji, w których dziecko będzie miało możliwość zabawy  z innymi dziećmi. Kontakt wyłącznie z dorosłymi nie jest wystarczający do odpowiedniego rozwoju społecznego. Często odwiedzajcie place zabaw, możecie też korzystać z zajęć dla małych dzieci w różnych punktach zabaw dla dzieci.
  • Stopniowo przyzwyczajajcie dziecko do sytuacji, w której jest pod opieką osób trzecich (koniecznie muszą to być osoby godne zaufania!). Przeżyte doświadczenie tego, że rodzice wychodząc zawsze wracają o umówionej porze będzie stanowiło ogromną pomoc w późniejszej sytuacji pozostania na kilka godzin w przedszkolu.
  • Uczcie dziecka samodzielności w takich czynnościach jak ubieranie i rozbieranie się, mycie rąk, spożywanie posiłków, korzystanie z toalety.
  • 2-3 miesiące przed pójściem do przedszkola zacznijcie bezpośrednie przygotowania. Opowiedzcie dziecku co może je spotkać atrakcyjnego (zabawa, inne dzieci, zabawki), jak będzie wyglądał porządek dnia w przedszkolu.
  •  Skorzystajcie z dni otwartych w ogrodzie przedszkolnym i z zajęć adaptacyjnych organizowanych przez przedszkole. Dziecko będzie miało okazję poznać plac zabaw, wszelkie pomieszczenia, personel, zetknąć się z grupą przedszkolną.
  • Na ok. 2 tygodnie przed pójściem do przedszkola dokładnie i ze szczegółami opowiedz dziecku kto go zaprowadzi, jaki będzie sposób pożegnania, co wydarzy się potem (pójdzie do sali, będzie pod opieką Pani, zje śniadanie, pobawi się, zje obiad, chwilę odpocznie na leżaku ), dokładnie określcie moment odebrania z przedszkola (np. zaraz po obiedzie, po leżakowaniu). Powtarzajcie  to wiele razy.
  • Opowiedzcie swojemu dziecku bajkę o podobnej sytuacji, w której znalazło się inne dziecko. Mówcie o jego przeżyciach. Bajka koniecznie musi mieć pozytywne zakończenie - opowiadać o tym, w jaki sposób dziecko poradziło sobie z tą sytuacją. Niech bohater opowiadania będzie podobny do Waszego dziecka, wtedy będzie mu łatwiej zidentyfikować się z przeżyciami tej postaci. Powtarzajcie bajkę każdego dnia jeśli dziecku się ona spodoba.
  • Małe dziecko przebywając kilka pierwszych razy w przedszkolu będzie odczuwało obawy i niepokój, czy rodzice na pewno po niego przyjdą i czy na pewno wróci do domu. Dlatego należy jak najczęściej zapewniać dziecko, że je kochamy i na pewno nigdy byśmy go nie zostawili, że zawsze po niego wrócimy.

Drodzy rodzice, trzeba przygotować się na okazywanie przez dziecko emocji. Uwierzcie,  że można sobie z nimi poradzić bardzo szybko, jeśli dziecko znajdzie w Was oparcie.